Всеки, който е играл футбол, карти, домино, шахмат, че дори бадминтон, е наясно, че е възможно да загубиш. Не е приятно, не е желателно, но е възможно. Такива са правилата на играта. Нещо повече - всеки, който е играл баскетбол, канаста, плажен волейбол, народна топка, че дори и "Не се сърди, човече!", е губил. И в това няма нищо страшно. Победите и загубите са суета, единственото важно, а и неизбежно е да се развиват знанията и уменията. И между другото точно загубите се оказват особено полезни в това похвално начинание. Те ти помагат да се усъвършенстваш, за да можеш следващия път да влезеш в играта по-нахъсан и по-подготвен.
Демокрацията е точно такава игра. Има печелещи, има губещи, но нито печелещите печелят винаги, нито губещите губят завинаги. Не за друго - невъзможно е. Властта изхабява, дори най-добрите идеи остаряват, а туй нещо, на което се намираме и все се караме за него, не престава да се върти. Това, което вчера е било хит, днес е демоде, а утре ще бъде утопия. Както казва известният немски социалдемократ Едуард Бернщайн - "Целта е нищо, движението е всичко". Разбира се, светът не е особено наклонен да вярва на добрите стари и скучни социалдемократи, но то и затова е цъфнал и вързал.
Опорочаването на изборния процес в Европа в последните години е удар срещу демокрацията и пазарната система. Като изключим Доброто старо Обединено кралство (но то не е част от ЕС), където желязната мажоритарна система си работи безупречно и няма загубили сърдитковци, в останалата част на Европа има съмнения не просто в изборния процес, но и в получените от него резултати. И даже христоматийната в тази патология наша родина вече не е сред челниците в това грозно, а и непрактично дело. В Румъния вече се стигна до отмяна на президентските избори заради водещата позиция на "нежелания" кандидат.
Няма нищо лошо в това да победи някой, който не ти е симпатичен. Демократичните избори не са конкурс за красота, а сито за кадърни администратори. Когато процесът е честен, ситото работи безотказно - искаш ли да се задържиш на власт, ще се стараеш да угодиш на избирателите, искаш ли да вземеш властта от позицията на опозиция, ще полагаш усилия, за да спечелиш доверието им. Развитието иска непрестанно движение. Всеки опит за застопоряване, присъщ на тоталитаристите, води до насилие, а оттам, рано или късно, до отрицателен отбор и регрес.
Да, ама - ще каже някой, и Хитлер идва на власт чрез избори. Което обаче съвсем не е вярно. Дори на последните що-годе демократични избори в Германия от март 1933 година (а те не са съвсем демократични и това потвърждава правилото) Хитлер не печели пълно мнозинство - не му стигат 36 места в парламента. Осигурява му ги добронамереният политкоректен патриот Алфред Хугенберг, който се е надявал, че ще командва парада в сянка. Само че става точно обратното и през ноември 1933 избори вече няма, тоест има, но Хитлер ги печели с 92 на сто, сиреч - няма. Всяка заигравка с тоталитаризма и тоталитаристите свършва зле за демокрацията. А и не само за нея.
Тъй че, приятели, когато хората изберат някой, който не ви е симпатичен, уважете избора им. Нека опита силите си! 4 години минават бързо - ако се справи - добре, ако не се справи - още по-добре. Важното е процедурата на честния изборен процес да се пази като нещо свято, защото тя гарантира непрекъснатостта на усъвършенстването. Не количеството, а конкуренцията създава качеството.